Data: 16 marca 2022 roku

Temat: Omówienie sytuacji Grupy Alumetal po roku 2021

 

Alumetal z rekordowymi wynikami i dywidendą, rok 2022 wygląda optymistycznie

 

Grupa Alumetal zanotowała w 2021 roku wyniki zgodne ze wstępnymi rezultatami [więcej tutaj]. Oprócz rekordowego wolumenu sprzedanych stopów (ponad 230 tys. ton), rekordowe były przychody (2,2 mld zł, +106% rdr) oraz zyski. Wynik EBITDA zwiększył się o 119%, do 214 mln zł, a znormalizowany wynik netto wzrósł o 128%, do 148 mln zł.

Poczynione inwestycje w moce produkcyjne i efektywność operacyjną przesunęły nas w zupełnie inne miejsce, niż byliśmy kilka lat temu. Co więcej, w sektorze automotive, do którego trafia 80% naszej produkcji, nie jest tak źle, jak wiele osób sądzi, a nasze zdywersyfikowanie, dostarczanie do wielu klientów, daje duże możliwości biznesowe. Coraz bardziej korzystamy także na problemach naszych konkurentów z płynnością finansową w sytuacji mocno rosnących cen aluminium. Widzimy też przyspieszenie trendu zastępowania aluminium pierwotnego wtórnym, „zielonym”, a przez to zmniejszanie śladu węglowego – wskazała Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

Zmniejszenie produkcji aluminium pierwotnego w Europie o 20% nastąpiło już wcześniej z powodu cen energii, a teraz bojkot Rosji nasilił to zjawisko. Widzimy duży wzrost zapotrzebowania na nasze produkty w kontekście zastępowania aluminium pierwotnego wtórnym tam, gdzie to możliwe. To jest szerszy, trwały trend. Aluminium jest surowcem przyszłości, a jego recykling wpisuje się w globalne i lokalne trendy – dodała Prezes Drzyżdżyk.

Alumetal w dywersyfikacji biznesu zwiększa udziały rynkowe w wielu krajach.

– Rok 2021 to pierwszy rok, kiedy więcej sprzedaliśmy do Niemiec niż w Polsce. W tym roku zamierzamy mocno przebić sprzedaż 250 tys. ton, mamy zwiększone moce wytwórcze do 275 tys. ton. Dlatego niewykluczone, że nie tylko powtórzymy wyniki 2021 roku, ale jest możliwość ich przebicia. Mamy ku temu również zdolności finansowe, oparcie w zdrowym bilansie i niskim zadłużeniu – podkreślił Przemysław Grzybek, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy w Alumetal S.A.

W rezultacie Alumetal zamierza wypłacić sowitą dywidendę – 106 mln zł, czyli 6,8 zł na akcję (rok wcześniej 2,92 zł na walor). Dało to 10,5% stopy dywidendy wobec kursu akcji z zamknięcia sesji 15 marca.

Kondycja Alumetalu w maratonie nie słabnie, a rośnie. Przemy do przodu. Wielkie uznanie dla zarządu i całej grupy – powiedział Szymon Adamczyk z Rady Nadzorczej Alumetalu, który był aktywnym uczestnikiem konferencji, podobnie jak Przewodniczący RN, Grzegorz Stulgis.

Uczestników spotkania interesowały kwestie związane bezpośrednio z wojną w Ukrainie.

W krótkim terminie oczywiście powstały dodatkowe ryzyka dla wielu firm, takie jak kolejne problemy w łańcuchach dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie, zwiększenie niepewności biznesowej czy potencjalne zmiany zachowań konsumenckich. Dostawy surowców mamy zdywersyfikowane i zabezpieczone, nie korzystamy z rynków wschodnich. Widzimy też lepsze przygotowanie koncernów samochodowych do zaburzeń po doświadczeniach z pandemii. Systematycznie zwiększamy także sprzedaż do m.in. przemysłu budowlanego, hutniczego czy sektora AGD. Ten rok rozpoczęliśmy bardzo dobrze i rysuje się przed nami niezwykle udane przynajmniej pierwsze półrocze. Ale tak jak mówiłam już wielokrotnie, mamy wysoko postawione ambicje, gdyż wypracowaliśmy przewagi rynkowe i kolejne rekordy są przed nami – wskazała Prezes Drzyżdżyk.

Efektywność Grupy będą wspierały kolejne inwestycje. CAPEX na rok 2022 przewidziany jest na kwotę około 75 mln zł. Większość przeznaczona jest na finalizację rozbudowy zdolności produkcyjnych zakładu w Nowej Soli w zakresie automatycznego przygotowywania surowców złomowych. Uruchomienie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale br.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji

Raport okresowy za rok 2021

Relacja z konferencji po publikacji wstępnych wyników