Data: 21 lipca 2022 roku

Tematyka: Omówienie wstępnych, szacunkowych wyników Q2 2022 oraz bieżącej sytuacji rynkowej i perspektyw na kolejne okresy

 

Mercator Medical chce zakończyć rok na plusie

 

Zgodnie ze wstępnymi, szacunkowymi wynikami finansowymi, Grupa Mercator Medical zanotowała w II kw. 2022 roku wzrost przychodów kwartał do kwartału (zwiększenie wolumenu sprzedaży rękawic poza Grupę), ale jednocześnie wygenerowała 12,2 mln zł straty EBITDA i 5 mln zł straty netto [więcej tutaj]. W pierwszym kwartale wypracowała tymczasem 16,6 mln zł zysku EBITDA i 6,9 mln zł zysku netto. Pierwsze półrocze powinno zamknąć się więc wynikowo powyżej zera – publikacja półrocznego raportu finansowego zaplanowana jest na połowę września br.

– Strata drugiego kwartału wynikała z uwarunkowań rynkowych, gdyż koszty zależne od nas mamy zoptymalizowane, trzymamy je w ryzach. Podaż zaniżająca ceny, szczególnie z Chin, wciąż wywiera dużą presję. Z kolei kolejne fale koronawirusa nie wpływają na razie w zauważalny sposób na sytuację. Niemniej, strata drugiego kwartału wydaje się na tyle nieduża, że wciąż realny jest zysk za cały rok, takie mamy cele – wskazał Michał Romański, CFO Grupy Mercator Medical.

Wskazał również, że raporty firm analitycznych wskazują na wykorzystanie mocy produkcyjnych w Malezji czy Tajlandii na 50-70%, podczas gdy w pandemii było to 100%, a przed nią – około 80%.

Nasza fabryka wpisuje się w obecny obraz branży. Niemniej, w nowym zakładzie nr 3 do końca sierpnia planujemy uruchomić czwartą linię produkcyjną. Co do pozostałych dwóch analizujemy jeszcze technologię i parametry, biorąc pod uwagę uwarunkowania rynkowe. Skutecznie podpięliśmy już do naszej sieci farmę fotowoltaiczną, która w ciągu dnia zaspokaja nasze zapotrzebowanie na prąd w fabryce. To na pewno jest też naszym wyróżnikiem jakościowym na rynku, podobnie jak obsługa klienta, jakość produktów i asortyment – wskazał Michał Romański.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji

Raport bieżący nt. wstępnych, szacunkowych wyników Q2 2022